You are currently viewing Zdjęcia w domu – pomysł

Zdjęcia w domu – pomysł

Fotografia w kwarantannie

Skąd pomysł na zdjęcia w domu? Na szczęście nie muszę przebywać dosłownie w kwarantannie, ale wiosna w pełni a zamknięcie ogranicza. Chce się fotografować a nie bardzo jest jak. Dlatego właśnie ostatnio (głównie z synem, któremu też trzeba zorganizować czas i nauczyć fotografować) zająłem się tematem zdjęć w warunkach domowych.

Najpierw olej i woda

A temat ten nie jest mi obcy. Kiedyś już zrobiłem podejście do takich zdjęć. Wciągnął mnie w to Bryan Peterson, z którego poradników zresztą wiele się nauczyłem i gorąco je polecam. Zarówno te na You Tube jaki i książki.

W dzisiejszej relacji na Instagramie  zamieściłem zdjęcia z “warsztatem pracy”.  Kto widział wie jak prosty jest do zrobienia.  Jego  wygląd umieszczam poniżej. 

Te zdjęcia wykonałem smartfonem (galaxy s7). Syn robił swoje aparatem Sony hx50. Jego prace można oglądać tutaj. Pokazuję, bo jest to dowód, że nawet bez jakiegoś specjalistycznego sprzętu zdjęcia w domu mogą być efektowne. 

Do ich wykonania potrzebujemy naczynia z wodą i olejem, podpór dla niego i tła (ja używałem worka na śmieci i kolorowych ubrań, które podwędziłem żonie 😀 ). Potrzebujemy też Słońca. To jedna z niewielu chyba dziedzin fotografii, gdzie fotografowanie w pełnym Słońcu jest nawet wskazane. 

A jak? Proste. Mieszamy wodę z olejem, żeby powstały fikuśne kształty i bąbelki. Naczynie ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Polecam do tego balkon, taras,  nasłonecznioną część podwórka. Oczywiście posiadamy o kolorowym tle, które najlepiej położyć na ziemi. Samo naczynie z wodą i olejem musi być wyżej niż tło (widać to na zdjęciach mojego “warsztatu”). Chodzi o późniejszy efekt małej głębi ostrości (rozmycia tła), który w tym przypadku uzyskamy przez oddalenie od siebie tematu zdjęcia i podłoża. Aparat ustawiamy od góry równolegle do wody i bawimy się 😀 Promienie słońca będą oświetlać nasze tło i odbite podświetlą od spodu naczynie.  

Polecam jako zabawę dla całej rodziny. Można poruszyć wyobraźnię i tworzyć fantazyjne kształty i całe małe, kolorowe “światy”. 

 

Polecam i życzę miłej zabawy 😀