You are currently viewing Orszak Trzech Króli w Cieszanowie

Orszak Trzech Króli w Cieszanowie

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Cieszanowie

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z przeżyciem religijnym, czasem spędzonym z rodziną, ciepłą atmosferą, kolędami, choinką i wigilią. Wokół tych radosnych i powszechnie lubianych dni wyrósł szereg tradycji. Wspólne kolędowanie, spotkania opłatkowe czy jasełka są ich przykładami. Właśnie do tradycji jasełek czyli bożonarodzeniowych inscenizacji nawiązuje „Orszak Trzech Króli”. Te uliczne jasełka wpisały się już na dobre w polski świąteczny krajobraz.

Trochę historii

Pierwszy Orszak Trzech Króli ruszył na ulice Warszawy w 2009r. Powstał jako kontynuacja jasełek organizowanych rokrocznie w warszawskiej szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Jasełka rozrastały się angażując coraz więcej osób. Wreszcie przeniosły się na deski teatru Buffo, by ostatecznie wyjść na ulice. Od tego pierwszego pochodu każdego roku przybywało miast, w których organizowano przedsięwzięcie. Według oficjalnych danych w 2020 roku wzięły w nim udział 872 miejscowości w Polsce i kilkadziesiąt rozsianych na świecie. Szacunkowo w tegorocznym pochodzie wzięło udział ponad 1,2 miliona osób. 

I Cieszanów dzisiaj

Tym bardziej cieszy, że od tego roku również Cieszanów znalazł się na liście miast, w których organizowany jest Orszak Trzech Króli. Pomysłodawcą i inicjatorem cieszanowskiego pochodu był ks. Stanisław Solilak. Organizatorami byli natomiast Szkoła Podstawowa, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie i Rada Miejska w Cieszanowie. Tym instytucjom partnerowali Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Dziennego Pobytu w Cieszanowie i Ochotnicza Straż Pożarna w Folwarkach. 

Dzięki tym instytucjom i zaangażowaniu wielu osób mieliśmy okazję 6 stycznia 2020 roku przejść ulicami Cieszanowa. W trakcie wybrzmiało hasło tegorocznego Orszaku „Cuda, cuda ogłaszają!” Miało zachęcić do troski o piękną tradycję kolędowania i pielęgnowania jej, a także do świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Dopisała również społeczność lokalna i pierwszy Orszak Trzech Króli w Cieszanowie zgromadził wielu Mieszkańców naszego Miasta i Gminy a także przybyłych Gości.


Po przejściu ulicami miasta ze śpiewem kolęd i odegraniem scen związanych z narodzeniem Pana Jezusa uczestnicy doszli do szopki umiejscowionej w centrum Rynku. Tam Królowie złożyli hołd Dziecięciu. Tam też mieli okazję jeszcze raz złożyć sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne i zakończyli wspólne, radosne kolędowanie z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.