You are currently viewing Narodowe Święto Niepodległości – Cieszanów 2019

Narodowe Święto Niepodległości – Cieszanów 2019

Narodowe Święto Niepodległości to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat dla Polaków. Upamiętnia przecież  odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. Zniosła je ustaw Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócił je Sejm dopiero w okresie transformacji systemowej w 1989.

Obchody Święta Niepodległości w Cieszanowie rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym. Odprawił ją ks. proboszcz Stanisław Solilak.

Następnie odbył się przemarsz  pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1947 na krótką modlitwę. Tam też odbyły się okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.

Po przmówieniach krótki koncertu pieśni patriotycznych dała Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie.

Po uroczystościach w kościele i pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych uczestnicy przeszli do Centrum Koncertowo – Wystawienniczego w Cieszanowie. Tam odbyła się inscenizacja „Wolność tarczą sukcesów”. Przygotowały ją MBP w Cieszanowie (reżyserką i autorką scenariusza była Pani Urszula Kopeć-Zaborniak), CKiS i SP w Cieszanowie.

Po inscenizacji wszyscy mogli otrzymać ciasteczka w barwach narodowych przygotowane przez Seniorów z Domu Dziennego Pobytu.

Narodowe Święto Niepodległości w Cieszanowie zakończył na rynku pokaz sztucznych ogni.

Moje zdjęcia znajdują się również na stronie CKiS Cieszanów i FB CKiS. 

Swój wkład w obchody Święta Niepodległości miała również Szkoła Podstawowa w Cieszanowie. Nauczyciele i Uczniowie tej szkoły przedstawili piękną inscenizację na temat historii Polski. Poniżej umieszczam nagrany przeze mnie filmik z występu w ŚDS w Cieszanowie.