You are currently viewing Narodowe Czytanie w MBP w Cieszanowie

Narodowe Czytanie w MBP w Cieszanowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie jak co roku włączyła się w Narodowe Czytanie. Akcja została zainaugurowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Cieszanów oczywiście przyłączył się do niej i cyklicznie zachęca mieszkańców do wspólnego czytania.

Na ten rok Para Prezydencka wybrała osiem lektur: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruna Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W Cieszanowie w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej czytana była „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. Czytelnie wypełniła się słuchaczami. Lektorzy, którymi byli przedstawiciele społeczności z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym na czele, wystąpili w stylizowanych na epokę strojach i pięknie udekorowanym wnętrzu. 

Dla mnie tegoroczne Narodowe Czytanie miało szczególny charakter. Podczas akcji nastąpiła inauguracja wystawy moich prac. Są to głównie krajobrazy pięknej ziemi lubaczowskiej i Roztocza, oraz architektura. Zapraszam gorąco do odwiedzin MBP w Cieszanowie i oglądania prac oraz do sesji.