You are currently viewing Festiwal Dziedzictwa Kresów 2019 – Lata 20-te, lata 30-te

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2019 – Lata 20-te, lata 30-te

Festiwal Dziedzictwa Kresów to trwające ponad tydzień spotkania kulturalne, sportowe, kulinarne i naukowe. Wydarzenie wpisało się na stałe w życie  kulturalne Ziemi Lubaczowskiej i nie tylko. Festiwal Dziedzictwa Kresów zdobył prestiżową nagrodę “Wydarzenie Historyczne Roku”. Inicjatorem i zarazem głównym jego organizatorem jest Gmina Lubaczów, przy współpracy województwa podkarpackiego. Dzięki staraniu organizatorów każdy znajdzie coś dla siebie. 

W tym roku miałem okazję uczestniczyć w całym spektrum atrakcji. A program był bardzo bogaty, o czym możecie przekonać się tutaj. Jutro (04.08.2019) zakończenie Festiwalu (ale takie z przytupem 🙂 ) a w związku z tym zbliża się czas podsumowań. W moim prywatnym rankingu  bardzo wysoką pozycję na liście ulubionych zajmuje wydarzenie plenerowe “Lata 20-te, lata 30-te|” na lubaczowskim rynku. 

A działo się!

Klimat z epoki przypominały odwiedzającym rynek m.in. konkurs na najbardziej oryginalne przebranie, stylizowane koło fortuny, mega warcaby, warsztaty szczudlarskie, malowanie piaskiem oraz akrobacje powietrzne Magdaleny Sztencel & Macieja Czarskiego „ Love & Mirriage”. Wieczorem mogliśmy obejrzeć także spektakl uliczny MEWA w wykonaniu lwowskiego Teatru Woskriesiennia. Niezapomnianych wrażeń i wprowadzenia w iście gangsterskie klimaty dostarczyła rekonstrukcja historyczna „Joe Reinfeld w Lubaczowie”. Dzięki grupie rekonstrukcyjnej poznaliśmy historię jednego z najbogatszych gangsterów Ameryki, pochodzącego z Lubaczowa. Ciekawy artykuł o nim znajduje się tutaj.
W trakcie imprezy czynne były stoiska: Księgarni Kresowej oraz antykwaryczne z oryginalnymi kartami pocztowymi z lat 1895 – 1939 „Czar dawnej pocztówki”.
Uczestnikom koncertowały Kramska Kapela Podwórkowa oraz PAWLAKI.
Na zakończenie odbył się przepiękny pokaz mappingu „Kresy Niepodległe 1919 – 1939”.

Zapraszam do obejrzenie galerii, która jest tylko małym wycinkiem zdjęć, które tam zrobiłem 🙂 Coś mi się wydaje, że niedługo dorzucę coś jeszcze. No i wkrótce zdjęcia z ostatniego dnia Festiwalu oraz podsumowanie.

Zapraszam też do strony z galerią moich zdjęć i skorzystania z mojej oferty